Антонио Гутереш ги повика САД и Русија да го зачуваат ИНФ договорот

Свет 25.02.2019 / 17:42

Генералниот директор на ОН Антонио Гутереш денеска ги повика САД и Русија да го сочуваат Договорот за уништување на нуклеарното оружје со среден и краток дострел (ИНФ).

Тој изрази надеж дека овонеделниот Самит на САД и Северна Кореја во Виетнам ќе донесе вистински напредок во отстранувањето на нуклеарното оружје од Корејскиот Полуостров.

Зборувајќи на Конференцијата за разоружување во ОН, Гутереш побара од САД и Русија да продолжат нов договор Старт пред тој да измине во 2021 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.