Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) предупреди американските граѓани да не патуваат во Грција, Ирска, Иран, американските Девствени Острови и други дестинации, поради зголемениот број случаи на Ковид-19 на тие места, пренесува Катимерини од Ројтерс.

Други локации што се подигнати на „Ниво 4: Избегнувајте патувања“ на ЦДЦ се Либија, Казахстан, Андора, Свети Бартелеми, Лесото, Мартиник, Малта, Островот Ман и Курасао, рече ЦДЦ.

Слично на тоа, Стејт департментот во понеделникот ги зголеми своите совети за „Ниво 4-Не патувај“ за дестинации, вклучувајќи Курасао, Француските Западни Инди, Грција, Ирска, Казахстан и Маршалските Острови.

Во почетокот на април, Стејт департментот наведе 34 земји како „Ниво четири: Не патувајте“, а потоа додаде повеќе од 100 земји за подобро усогласување со рејтингот на ЦДЦ.

По симнувањето на многу земји од највисокото ниво на предупредување од јуни, Соединетите држави додаваат повеќе земји назад поради зголемените случаи на Ковид-19. Во моментов наведува околу 90 на највисоко ниво на предупредување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.