Амбасадорот на САД во Русија, Џон Хантсман му ја предаде својата оставка на американскиот претседател Доналд Трамп.

Тој планира да ја напушти својата функција на 3 октомври, за да има доволно време да се именува и потврди неговиот наследник, напишал Хантсман.

Педесет и девет годишниот Хантсман е американски амбасадор во Русија од 3 октомври 2017 година. Тој претходно бил амбасадор во Кина и Сингапур, а исто така работел и како заменик трговски претставник и гувернер на државата Јута.

Извор: МИА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.