Украина доби серија од уште четири високомобилни артилериски ракетни системи HIMARS од американско производство, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

Благодарен сум на американскиот претседател Џо Бајден, на секретарот за одбрана Лојд Остин и на народот на САД за зајакнувањето на украинската армија, напиша министерот Резников на Твитер, пренесе Ројтерс.

Ракетните системи ХИМАРС имаат поголем дострел и се попрецизни од украинската артилерија од времето на Советскиот Сојуз, што им овозможува на украинските сили да се вклучат во руски цели кои претходно биле недостапни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.