Американскиот амбасадор во Москва, Џон Саливан, му се заблагодари на руското Министерство за надворешни работи на препораката да се вакцинира со руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“.

Како што напиша на Твитер аташето за медиуми на Амбасадата на САД во Русија, Ребека Рос, амбасадорот Саливан не сакал да ја земе дозата од руската вакцина која е наменета за државјанин на Русија.

„Амбасадорот Саливан се заблагодарува на Министерството за надоврешни работи на Русија на предлогот да се вакцинира, но не би сакал да земе доза од ‘Спутник‘ наменета за државјанин на Русија“, напиша Росова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.