Притворениот руски опозициски политичар, Алексеј Навални, е преместен од затворот во Москва, соопшти неговиот адвокат Вадим Кобзев на Твитер.

Навални, кој критичар на рускиот претседател Владимир Путин, беше приведен овој месец за кршење на одредбите за условна казна, во судење за проневера за кое тврди дека е наместено од политички причини, додека властите ги негираат таквите наводи.

Навални треба да биде во затвор нешто повеќе од две и пол години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.