Активисти облечени како лидерите на Групата Г-7, одржаа протест на градскиот плоштад во Гармиш-Партенкирхен, во близина на местото на одржување на самитот.

Носејќи традиционална баварска облека и огромни маски кои потсетуваат на главите на американскиот претседател Џозеф Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц и други лидери, активистите се преправаа дека ја „печат“ планетата Земја на почетокот на самитот, пренесе АП.

Очекуваме јасен сигнал дека ќе ги исполнат своите обврски од Парискиот договор и ќе направат јасни подобрувања кога станува збор за заштитата на климата – порача Шарлот Бекер од организацијата за борба против сиромаштијата „Оксфам“.

Невладината организација, исто така, бара воведување данок на вишокот на добивка заработен за време на пандемијата на корона вирусот, што според неа, ќе донесе стотици милијарди долари.

Парите треба да се искористат за борба против сиромаштијата и гладот ​​ширум светот – се вели во соопштението.

Полицијата распореди илјадници полицајци околу местото на одржување на самитот во баварското село Елмау, во блискиот Гармиш-Партенкирхен и во Минхен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.