Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечената програма на 20 јануари, на денот на инаугурацијата на Џо Бајден, објавија организаторите на овој настан.

Во специјалното шоу, кое ќе трае 90 минути и ќе се вика „Ја славиме Америка“, ќе учествуваат и некои други познати личности во САД, како што се Џон Бон Џови, Деми Ловато, Џстин Тимберлејк и Ент Клемонс, објави Ројтерс. Бајден и потпретседателот Камала Харис ќе положат свечена заклетва тој ден и ќе одржат воведен говор на церемонијата.

Програмата ќе се емитува на CBS, ABC, CNN, NBC, MSNBC и ќе се емитува на YouTube, Facebook, Twitter и некои други онлајн платформи.

Програмата беше замислена и како „омаж на хероите“ во изминатата година од борбата против пандемијата на вирусот корона.

Во 2009 година, Арета Френклин пееше на првата инаугурација на Барак Обама. Во тоа време настапија и Брус Спрингстин, Шакира, Стиви Вондер и У2.

На втората инаугурација на Обама, пееше Бијонсе.

На својата инаугурација во 2017 година, Доналд Трамп мораше да се задоволи со музичари од „втора и трета класа“, бидејќи светот на шоу-бизнисот не покажа интерес да го поддржи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.