Две жени загинаа во напад на ајкула во местото Сал Хашиш во близина на Хургада, соопшти египетското Министерствот за животна средина.

Идентитетот на жртвите не е познат.

Гувернерот на Црвеноморската област наредил затворање на сите плажи во таа област на три дена.

Како што се соопштува, тим на експерти работи на идентификација на причините и околностите за нападот и причина за ваквото однесување на ајкулите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.