Поранешен агент на полската тајна служба и кинески државјанин кој работел во телекомуникациска компанија се обвинети дека работеле како шпиони за Кина.

Како што соопшти портпаролот на министерот за координација на полските специјални служби, станува збор за полскиот државјанин Пјотр Д. и кинескиот државјанин Веиџинг В.

Според изјавата на портпаролот на министерот, обвинението е поднесено до окружниот суд во Варшава на 16 ноември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.