Главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби, објави голем број јавни места кои наскоро ќе бидат отворени само за лица вакцинирани против коронавирусот, во обид да се вакцинираат повеќе луѓе.

Владата на Емиратот денес објави дека од 20 август, властите ќе започнат со ограничување на пристапот до трговски центри, ресторани, кафулиња, спортски активности, музеи, спортски сали, училишта и универзитети. Практично ќе им биде забрането на невакцинираните лица да влегуваат во градот, освен во супермаркетите и аптеките.

Абу Даби веќе воведе систем за зелено поминување што строго го ограничува пристапот до местата за луѓето кои или примиле вакцина или може да покажат негативен тест за вирусот.

Земјата сè побрзо го заснова своето брзо економско отворање на вакцинацијата. Владата наведува дека најмалку 93 проценти од населението примило барем една доза на вакцина.

Соседниот центар Дубаи, седиштето на „Емирати ерлајнс“ воведе и некои ограничувања кога само вакцинираните лица имаат дозвола да присуствуваат на масовни забави и спортски настани. Сепак, трговските центри и другите продавници се отворени за невакцинирани лица.

Обединетите Арапски Емирати можат да се пофалат со една од најбрзите програми за вакцинација со 15,1 милиони дози дадени на девет милиони жители. Земјата најмногу се потпираше на кинеската вакцина Синофарм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.