Во Германија во последните 24 часа регистрирани се 6.868 нови случаи со Ковид-19, а починаа 47 пациенти, соопшти Институтот „Роберт Кох“.

Од почетокот на епидемијата во земјата заразени се вкупно 373.167 лица, од кои 9.836 починаа, пренесе Ројтерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.