Силен емјотресот се случи во Турција во близина на градот Сивриџе. Од силината сепочувствувал и во соседни , Грузија, Либан и Ерменија. Неговата длабочина e измерена на 10 километри.Досега се знае за најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат.

На видето се гледа како се ниша ресторан додека гостите панично бегаат и паниката на улиците на Сивирџе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.