Регистриран е првиот смртен случај од новиот коронавирус во Европскиот парламент, јави дописничката на МИА од Брисел.

Станува збор за 42-годишен надворешен соработник на Европарламентот, потврди портпарол на Европскиот парламент, но не се даваат повеќе детали за неговиот идентитет.

Познато е само дека работел за генералниот директорат за иновација и технолошка поддршка.

Најверојатно се заразени и луѓето кои работеле со него.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.