Приближно 220.000 домаќинства во Жирона останаа без електрична енергија откако бурата Глорија ја зафати Шпанија.

Последните денови поради бурата и снежните врнежи во Шпанија загинаа најмалку четири лица, а над 20 лица се повредени.

Шпанската метеоролошка служба предупреди дека од невремето ќе бидат погодени голем број провинции на североисточниот дел на Шпанија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.