Чилеанка на возраст од 111 години е излекувана од новиот коронавирус.

На 12 април, жената сонувала дека е болна, а докторите кои ја лекувале изјавија дека едвај покажува знаци на болест.

Според лекарите, таа имала висока температура само еднаш или двапати, но болеста не се развивала ниту кашлала, таа имала само проблеми со дишењето.

Првиот случај на Ковид-19 во Чиле е регистриран на 3 март, а од тогаш вкупно се заболени 77.900 лица, а починати се 806 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.