Во петок во Зоолошката градина во Скопје ќе биде отворено надворешното живеалиште за пингвини.

Како што соопштија од ЗОО Скопје, отворањето на живеалиштето ќе биде во 19:30 часот, но од затворен тип, односно само за медиуми.

ЗОО Скопје првпат во своето постоење од 1926 година е дом на пингвини.

Вкупно имаме девет пингвини, од кои три пристигнаа од Италија, а шест од Русија. По карантинскиот престој и адаптација првпат ќе бидат пуштени во надворешното живеалиште кое е градено по светски стандарди и со идеални услови за овој вид на јужноамерикански пингвини –  информираат од Зоолошката градина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.