Десетици жители на Теарце се заразени од бактерија. Првичните сомнежи се дека бактеријата доаѓа од системот за водата за пиење која вчера Институтот за здравство ја зема за анализа и се очекува денеска да ги објави резултатите, по што ќе се дознае дали причината за проширувањето на вирусот е водата за пиење со која се снабдуваат жителите на Теарце, јавува Алсат.

Заразените од вирусот на почетокот чувствуваат замор, а потоа им се појавуваат и други симптоми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.