Со блокада на патот што води кон нивното населено место, жители на Бардовци излегоа на протест против изгрдабата на мигантски прифатен центар во непосредна близина на селото.

Тие се жалат дека институциите остануват глуви на нивните барања да бидат информирани за тоа за каков центар станува збор, колку луѓе ќе бидат сместени во него и дали ќе има карактер на само привремено прифатилиште или мигрантите ќе добијат постојан престој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.