Жестока дебата се води меѓу сите кандидати за градоначалници за Скопје на МРТВ.

Зборувајќи за проектите што е во тек, Тортевски рече дека река да е градов, досега ќе истечеше. Ова се однесуваше на изјавите на актуелнот градоначалник Шилегов дека најавените проекти кои не се реализирани, всушност „се во тек“.

Шилегов по излагања на Тортевски рече дека ги замолува учесниците во дебатата „да не  се слуѓат со шибицерски финти“.

Во еден момент Александар Тортевски стана и рече дека ќе ја напушти дебатата, доколку Петре Шилегов не му се извини.

Иако Тортевски не доби извинување, а ѓШилегов рече дека не знае зошто Тортевски се пронашол во неговите зборови да нема шибицерски финти на дебатата, новинарот вешто ја прекина тензијата и го врати Тортевски на своето место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.