Земјотрес почуствуван во Скопје. Според информациите на Светската сеизмичка операција епицентарот на земјотресот бил во Драч Албанија, во Јадранското море. Земјотресот е со Рихтерова магнитуда од 5.8 и е почуствуван на теторија на Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.