Енормно е загадувањето во главниот град вечерва. Густа магла има во сите делови од Скопје, а речиси сите мерни станици се обоени во виолетова боја, која покажува дека концентрацијата на штетните честички во воздухот е опасна.

Најалармантна се ситуацијата во Карпош и во Маџир маало, каде мерните станици покажуваат 513, односно 426 ПМ10 честички во воздухот.

Надвор може да се почувствува и мирис на чад.

Скопјани реагираат на социјалните мрежи, особено на групите на Фејсбук против загадувањето.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.