Во Скопје има 1.986 активни случаи на заболени од ковид-19. Од 132 новозаразени од денешната статистика на Министерството за здравство, 57 се во Скопје. Од нив 214 сè уште не се распоредени по општини со оглед дека не се завршени епидемиолошките анкети, додека останатите поделени по општини, покажуваат дека Чаир останува на врвот со 417, а осум скопски општини имаат повеќе од 100 активни случаи.

Чаир – 417
Гази Баба – 158
Аеродром – 148
Сарај – 142
Бутел – 134
Карпош – 135
Центар – 131
Кисела Вода – 106
Ѓорче Петров – 101
Студеничани – 91
Шуто Оризари – 75
Арачиново – 53
Илинден – 32
Петровец – 18
Чучер Сандево – 15
Сопиште – 12
Зелениково-2
Странци – 2

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.