Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички утрово во Гази Баба изнесува смртоносно високи 998 микрограми.

Мерните станици и денеска се обоени во аларманта црвена боја, што е знак дека загаденоста на воздухот е на значително високо ниво. Се гуши и Тетово, со измерени 120  µg/m3.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.