Основците од селото Визбегово се принудени да патуваат од Визбегово до Чаир и обратно во стар автобус. Освен што е дотраен, она што го привлекува вниманието е и дека автобусот е преполн со ученици, децата од мора од него да излегуваат преку прозор, објави 21тв.

Од Јавното сообраќајно претпријатие на прашањето дали ќе се превземат мерки за промена на превозното средство за учениците и дали ќе се воведе дополнителна линија на оваа релација. Од ЈСП велат дека причината поради која пуштиле такво превозно средство се инфраструктурните услови. Објаснуваат  оти ќе бидат набавени девет нови комбиња за транспорт на учениците. Учениците од Визбегово се принудени да патуваат до Чаир или Шутка, бидејќи во нивното населено место немаат училиштен објект, иако земјиштето беше одредено уште во 2005 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.