Во 10 училишта во општина Чаир се поставени вкупно 1950 заштитни паравани на ученичките клупи, со цел зголемување на заштитата од Ковид-19 за учениците кои посетуваат настава со физичко присуство. Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска го посети ООУ „Хасан Приштина“, каде воспитно-образовната дејност се организира на два наставни јазици, македонски и албански.

Царовска рече дека наставата и во второто полугодие продолжува со комбинираниот модел.

Со комбинираниот модел на настава, во првото полугодие над 90 проценти од учениците успешно следеа онлајн настава и имаше помалку од 1 процент активни случаи со Ковид-19 на наставници и ученици од оние кое беа со физичко присуство. Учениците без уреди, според однапред утврден распоред, следеа часови на македонски и албански јазик на НТВ, а наставниците им доставуваа материјали и го следеа совладувањето на материјалот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.