ВМРО-ДПМНЕ освои 6.599 гласови (32,11%), СДСМ 4.441 односно 21,61% од преброените гласови на 74 избирачки места од вкупно 685 избирачки места во Скопје.

Трето место е за ДУИ со 3.305 гласови (16,08%), потоа следува Левица со 1.554 гласови или 7,56%, па Алијансата за Албанците со 1.445 или 7,04 е на петата позиција.

Независната листа на Зелен хуман град е на 6-тата позиција со 674 или 3,28%гласови па следува коалицијата на ЛДП/ДОМ со 672 со 3,27 отсто.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.