Тврдам дека Данела Арсовска е државјанин на Бугарија и за Скопје ја ставам на коцка мојата лична кариера, изјави денеска премиерот Зоран Заев во „Утрински брифинг“. И Арсовска, и ВМРО-ДПМНЕ, и бугарските медиуми ја демантираа веста дека таа има двојно државјанство, лажни наводи за кои кандидатката за градоначалник на Скопје најави тужби.

Јавноста, пак, е бесна што премиерот и владејачката партија се занимаваат со оваа тема. Тие го потсетуваат Заев дека до неодамна викаше дека со Бугарите сме „сшт народ“, а сега кога му гори под нозе бара повлекување од Арсовска.

Ова се само дел од коментарите што граѓаните му ги оставија на премиерот:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.