Вечерва во Скопје се дише отров. Според апликацијата „Мој воздух“ вечерва во Гази Баба се измерени неверојатни 948 ПМ10 на метар кубен. Претходно, кај Ректорат беа измерени рекордни 581µg/m3.

Скопје денеска беше осми најзагаден град во светот, според интернет страницата Ер вижуал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.