На социјалните мрежи со оглед на маглата и загадениот воздух кои деновиве го голтаат Скопје, се појави фотографија со Шилегов за тоа како известува за загадениот воздух и стана хит.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.