За дочекот на Нова година на Плоштад „Македонија“ во Скопје ќе пее балканската музичка ѕвезда Дино Мерлин. На денешната средба со новинарите тој рече дека имал понуди и од други места, но на крајот пресудна била упорноста на градоначалникот Петре Шилегов.

Долги години поминав свирејќи во оваа земја. Добра работа е кога упорноста, желбата и приликата ќе се гушнат. Градоначалникот беше толку упорено и така немавме шанса да кажевме ништо друго. Има луѓе кои не доаѓале на мои концерти и ќе имаат прилика да видат луѓето како го правиме тоа. Очекувам голем концерт и верувам дека ќе дојдат 50 илјади луѓе во Скопје, истакна Дино Мерлин.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.