Дел од фонтаната на споменикот „Воин на коњ“ на скопскиот плоштад е урнат и уништен. На социјалните мрежи објавена е фотографија на која се гледа дека искршен е дел од фонтаната на северната страна и досега никој не го санирал или поправил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.