ДКСК денеска до ОЈО ја испрати иницијативата за кривично гонење на поранешните градоначалници на Општина Центар Владимир Тодоровиќ и Андреј Жерновски, како и за службени лица од општината, Министерството за транспорт и врски и Град Скопје и за овластените планери, поради сомневање за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување.

Тие со своето не постапување придонеле во 2012 година да се донесе ДУП неусогласен со ГУП и со тоа се реализира имотна корист кај сегашните сопственици на парцела која е дел од ДУП Ц08 појаснуваат антикорупционерите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.