190 микрограми на метар кубен ПМ10 честички во моментов покажува мерната станица во Струмица, каде и денеска е неколку пати над дозволеното загадено.

Утрово се гушат и Битола и Тетово каде се измерени 144, односно 128 µg/m3.

Скопјани ги разбуди густа магла, која и покрај најавите на метеоролозите, сè уште не е расчистена.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.