Железничките куќички, во срцето на Ѓорче, и денес сведочат за едно минато романтично време. Општина Ѓорче Петров , некогаш железничка колонија, предградие на Скопје, денес ” држава” во град, напиша на својот фејсбук профил градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Стојкоски.

Честит нека е 9-ти Април, денот на железничарите, луѓето кои се втемелиле во почетоците и развојот на општината, а и ден денеска во голем број живеат и придонесуваат за развојот на општината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.