Денеска, 15 мај, 17 часот, Скопје се најде на второто место на листата на најзагадени главни градови во светот.

Среде пролет, кога температурите се натпросечно високи поради африканскиот бран кој ја зафати земјата, како и во вонредна состојба кога голем дел од вработените сè уште работат од дома, алармот на загадувањето повторно е запален.

Доколку, како што упорно сака да нè убеди власта, проблемот со загадувањето го носат несовесните граѓани кои се греат на дрва и сообраќајот, тогаш како ги објаснуваат овие бројки? Кому овојпат ќе биде препишана вината?

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.