Новосадскиот кантавтор беше обожуван во целиот Балкан. Но, не беше секогаш така. На почетокот на деведесеттите години се најде во немилост на Слободан Милошевиќ кој сакаше да го мобилизира.

Балашевиќ беше против војни и не сакаше , но поради тоа немаше каде и да настапува. Во тој период честа негова дестинација беше Македонија.Настапуваше во Универзалната Сала а од благодарност настана и песната за Скопје наречена „седум осмини“.

Слушнете ја

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.