Директорот на компанијата што опслужува дел од линиите на скопскиот градски превоз, „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, информираше дека Град Скопје денеска извршил инспекции во претпријатието, нешто што според него никогаш не се случило досега и што го чувствуваат како притисок.

Ако мислат дека со тоа ќе извршат притисоци да се откажеме за да нема некакви казни, нема да го направиме тоа, рече Јовановски на денешната прес-конференција.

Од компанијата алармираа дека тоа се погрешни методи и воопшто не се во интерес на јавноста, како и дека штрајкот продолжува оти се уште не добиле финансиски средства.

Нема да се откажеме бидејќи нас ни должат милиони. Не ни должат 10 или 20 илјади евра. Ако треба нешто да поправиме нешто, ќе поправиме, а не откако ќе си ги побараме парите да се посочат критики – е сега не чините, бидејќи ги побаравте парите. Ќе ви пуштаме инспекции, ќе ви раскинуваме договори, ќе ви се закануваме со ова, со она. Тоа не е во јавен интерес и тие методи се погрешни. Тоа сакавме да и го порачаме на градоначалничката затоа што некои структури околу неа не ја советуваат добро, бидејќи ќе има последици по сите нас. Не е добро ни за градот, ни за граѓаните, а најмалку за градоначалничката која на изборите ја поддржавме и во фокусот на нејзините ветувања беше јавниот превоз, изјави Јовановски.

Тој порача дека доколку им се дадат финансиски средства за гориво, јавниот превоз би бил пуштен во функција веднаш, додавајќи дека се свесни за кризната состојба и затоа не бараат целосна исплата, туку тековни средства за да можат да можат превозниците да возат.

Јовановски воедно ги демантираше информациите изнесени на вчерашната прес- конференција на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, само возачите во т.н. „приватни автобуси“ не издаваат фискални сметки.

Тоа што беше презентирано вчера не е точно. Демантираме дека автобусите на приватните возачи не се фискализирани. Фискалните принтери во приватните и во државните автобуси не се во функција. Тие се дел од вградената опрема на Јавното сообраќајно претпријатие и од многу поодамна не се во функција, оти нивна должност е по договорот да ги одржуваат и поправат, а тоа не го прават. Вториот факт е дека никој од приватните шофери не продава билети во автобусите, заради тоа што ние не ни имаме билети што може да ги продаваме и да земаме пари кои беа спомнати дека не се уплаќаат на сметките, изјави Јовановски.

Тој порача дека е погрешно состојбата на ЈСП да се презентира како состојба кај приватните превозници, кои како што посочи „немаат врска со тоа“.

Во насока на хигиената во автобусите Јовановски напомена дека пред секое пуштање на возилото во сообраќај „треба да се прават соодветни контроли“, но по неговото вклучување состојбата „не може да се контролира и се зависи од свеста на корисниците“.

Јованоски информира дека денеска побарале средба со градоначалничката со цел наоѓање на заедничко решение, најавувајќи дека доколку не се реши проблемот ќе следуваат блокади.

Побаравме денеска писмено да оствариме средба со градоначалничката за да ги кажеме нашите позиции и аргументи и очекуваме да бидеме повикани, изјави Јовановски, додавајќи дека на нивните барања да добијат нешто што им следува, не може да им се дава политички карактер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.