Скопска Зоолошка градина за првпат е дом на џуџести крокодили.

Ова се најмалите крокодили на светот и потекнуваат од Конго, Африка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.