Хигената во Скопје за време на вонредната состојба никогаш е била полоша. Граѓаните во речиси сите населби се жалат дека смет и нечисти улици има на секој чекор. Иста е сликата и со контејнерите. „Република.мк“ забележа дека контејнерите во Карпош не се испразнети со денови па ѓубрето буквално излегува од нив.

До контејнерите не може ни да се пријде па станарите од околните згради се принудени сметот да го оставаат на тротоарот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.