Денеска Скопје се искачи повторно меѓу десетте на светската листа на најзагадени градови.

Според податоците прикажани на интернет – страницата на „Air-Visual“ на пладне во воздухот во Скопје имаше 169 микрограми ПМ честички на метар кубен.

Прв на листата на најзагадените градови беше пакистанскиот Лахоре, а по него Вроцлав од Полска и Сараево во Босна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.