По повод 8 Септември – Денот на независноста на Македонија, денеска од касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска стрелба.

Од страна на единица од артилерискиот баталјон на АРМ, како што соопшти Министерството за одбрана, ќе бидат истрелани 10 плотуни од артилериски орудија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.