Дел од улиците во Карпош повторно се соочуваат со мрак. Надлежните велат дека екипите се на терен и работат на средување на проблемот. Ова веќе трет пат како во пола Скопје нема струја. Според информациите од терен улицита Рузвелтова и населбата Карпош1, се во целосна темница, а од ЕВН велат дека со дефектот бил зафатен цел реон. Без напојување со електрична енергија, се улиците , булеварите и домовите.

Од компанијата ЕВН пред два дена објаснуваа дека има краток прекин во снабдувањето со струја поради преоптовареност на мрежата, но корисниците за кратко време биле префрлени на други напојни точки, во овој случај тоа се уште не се случува.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.