Ана Петровска, државниот секретар во Министерството за екологија, во вечерашната „Топ Тема“ на телевизијата „Телма“, изјави дека минатиот викенд кога од Арчелор Митал во Вардар истекле железните оксиди  кои ја обоија реката во жолто, државниот инспекторат не излегол на терен, бидејќи луѓето кои требало тоа да го направат биле на службен пат.

Во понеделникот тие излегле на терен, но можноста за координирана акција во недела, да се земат примероци од реката и да се земат примероци од испустот, таа можност била пропуштена” – изјави Петровска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.