Најновите истражувања направени во Холандија покажале дека зголементо ниво на концентрација на ситни честици од еден микрограм на кубен метар во воздухот е поврзано со заболување од корона.

Ова треба да биде загрижувачки ако се знае дека Скопје е еден од најзагадените градови во светот и оти со доаѓањето на зимата може да се очекува зголемување на загаденоста а со тоа и на зголемување на случаи на Ковид 19

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.