На ден 01.07.2019 Град Скопје склучил договор за набавка на замислете еден литар лозова ракија и коцки мраз во вредност од 450 денари.

Бидејќи сумата која тој ден за ракија  ја потрошиле изнесува 510 денари, очигледно станува збор за 1 литар ракија, додека пак ако се знае дека една кеса со коцки мраз чини околу 50 денари  нејасно е што правеле со 9 кеси со мраз.

Нејасно е и што било толку итно да градоначалникот на град Скопје си набави само еден литар ракија.

За ваквата набавка реагираат граѓаните на социјалните мрежи кои викаат дека Шилегов наместо да си ги плати 510 денари од сопствен џеб за ракијата, тој тоа го прави со народни пари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.