Во врска со датумот за одржување на локалните избори, актуелниот скопски градоначалник Петре Шилегов истакна дека партиите се тие кои треба да го изберат датумот.

Работата е на политичките партии да ги договорат термините за локалните избори и како и да е се ближат локалните избори. Што се однесува до скопјани, јас знам дека им е сосема сеедно дали изборите ќе бидат порано или на 31 откомври затоа што знам дека ќе го изберат во континуитетот во дејствувањето и во функционирањето на градот, изјави Шилегов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.