Спрегата Обвинителство, Суд и СДСМ не престанува и за време на локалните избори. На советничката листа на СДСМ за Општина Карпош се наоѓа Катерина Тунџева. Нејзиното име воопшто не е познато ниту пак предизвикува внимание.

Но, таа е ќерка Борис Тунџев кој е омилен вештак на Обвинителството. Тој го вршеше вештачењето во случајот „Топлик“ за комплексот „Сончев Град“ и покрај забелешките од страна на одбраната на обвинетите дека има конфликт на интереси и оти неговото вештачење не смее да биде дел од листата на докази.

За одбраната беше спорно неговото вештачење бидејќи Тунџев бидејќи истовремено е и директор на Агенцијата за катастар а во моментот кога го правел вештачењето лиценцата му била истечена.

Но, судеијата Шабани тоа не го зеде во предвид и го прифати како валидно неговото вештачење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.