Ова утро Скопје се најде на четвртото место на листата најзагадени градови во светот, според специјализираната интернет страница за мерење на загадениот воздух „airvisual“.

На врвот е градот Делхи во Индија а пред нас на второ и трето место се Лахоре во Пакистан и Пекинг во Кина.

Сепак, не е само Скопје загаден град. Во текот на ноќта, но и утрово мерните станици покажуваат дека се гушат и други македонски градови во канцероген отров.

Загадено е во Гостивар но и Струмица и Тетово.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.