Твитер корисникот Марга открива дека фирмата „Армор плус“ преку која Град Скопје и Петре Шилегов ги набави противпожарните скали кои се предмет на обработка и на ДКСК, е сопственост на Мите Кичеец, зет за сестра на Викторија Мадиќ Аврамовска, организациски секретар во СДСМ. Според податоците изнесени на Твитер, Мадиќ Аврамовска е во блиски роднински врски со генералниот директор на РЕК Битола Златко Ќурчиевски, кој ѝ е прв братучед, а нејзиниот татко Божин Аврамовски е член на Комисијата за помилување.

Сопругот на Мадиќ, пак, снима спотови за СДСМ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.